Jak zainstalować WordPress’a lokalnie na systemie Linux?

Jeżeli nie chcesz pokazywać całemu światu postępu swoich prac nad stroną na WordPress’ie, jest na to sposób. Zanim opublikujesz swoją stronę, możesz ją w całości opracować na swoim komputerze, na serwerze lokalnym.

Ponieważ pracuję na systemie Linux, ten wpis dotyczyć będzie właśnie tego OS, choć rozwiązania, które przedstwię dostępne są również dla Maca i Windowsa.

Przetestowałam dwa rozwiązania przyjazne systemowi Linux (w moim przypadku Mint). Oba pozwalają na lokalne budowanie strony na WordPress’ie a nawet budowę więcej niż jednej strony lub projektu. Oba są bezpłatne. Różnią się jednak znacząco wygodą obsługi. Jedno z tych rozwiązań to Bitnami a drugie to Local by Flywheel.

WordPress na Bitnami

Bitnami umożliwia instalację WordPressa lokalnie. Aby to zrobić kierujemy się instrukcją widniejącą na stronie projektu (https://bitnami.com/stack/wordpress/installer).

Nie trzeba być linuxowym wymiataczem, by zainstalować Bitnami WordPress Stack. Ze strony Bitnami można pobrać plik instalacyjny i przejść przez kolejne kroki instalacji podając preferowane dane do konfiguracji. Zainstalujemy w ten sposób serwer, bazę danych i samego WordPressa.

Gdy Bitnami będzie już zainstalowane, żeby odpalić WordPress’a lokalnie, wchodzimy w folder, który wybraliśmy podczas instalacji i szukamy w nim programu Managera. Po otwarciu tego programu w pierwszej zakładce odpalamy serwery a następnie przechodzimy do drugiej zakładki, gdzie znajdziemy link do naszej lokalnej strony.

Oczywiście po dodaniu do adresu URL /wp-admin będziemy mieć dostęp do wordpressowej konsoli. Możemy tam wybrać motyw, wtyczki, dodać wpisy, strony i inne potrzebne nam elementy.

W katalogu, który wskazaliśmy podczas instalacji znajdziemy też wszystkie pliki źródłowe. Możemy tam odpalić nasze środowisko developerskie i pracować nad motywami czy wtyczkami.

Na Bitnami można utworzyć więcej niż jeden projekt/stronę. Jak dla mnie jest to jednak maksymalnie niewygodne i ta niewygoda skłoniła mnie do przejścia na drugie rozwiązanie, czyli Local by Flywheel.

Local by Flywheel

Podobnie jak w przypadku Bitnami, instalacja Local by Flywheel jest bardzo prosta. Tu też mamy program instalacyjny, w którym podajemy kolejne parametry instalacji.

Po instalacji natomiast widać wyraźną różnicę na korzyść Local. Panel administracyjny jest przejrzysty i nowocześniejszy z wyglądu. Kolejną stronę lub projekt możemy dodać z poziomu panelu, więc jest to o wiele wygodniejsze niż w przypadku Bitnami.

Jeżeli chcemy pokazać nasz projekt komuś innemu, kto korzysta z innego komputera, to Local by Flywheel umożliwia wygenerowanie linku do naszego lokalnego projektu, który możemy komuś przesłać. To również jest do zrobienia jednym kliknięciem. W przypadku Bitnami wygenerowanie linku do podglądu na innym komputerze wymaga parametryzacji w środowisku developerskim.

Myślę, że Local jest w ogóle przyjaźniejszy dla osób początkujących. Od początku jest jasne, co zrobić aby uruchomić stronę i ją wyświetlić.

Publikacja strony na WordPress’ie zrobionej lokalnie

Gdy już opracujesz swoją stronę, polecam Ci mega wygodną wtyczkę, która pomoże Ci w kilka minut opublikować swój projekt. Ta wtyczka to All-in-One WP migration.

Zakładam, że masz wykupiony hosting oraz domenę, jak również, że masz na tej domenie zainstalowanego WordPress’a. Jeśli tak, to wystarczy w swojej lokalnej dystrybucji WordPress’a pobrać wtyczkę All-in-One WP Migration oraz za jej pomocą wyeksportować wszystkie dane. Następnie w dystrybucji, którą masz zainstalową na swoim hostingu również instalujesz tą wtyczkę i klikasz import. Po tym zabiegu musisz odświeżyć panel administracyjny (F5) i zalogować się ponownie (tymi samymi danymi, których użyłeś/użyłaś w lokalnej dystrybucji).

W tym miejscu trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Wtyczka All-in-One WP migration przenosi wszystkie dane. Również login i hasło. Dlatego, w lokalnej dystrybucji warto podać docelowe dane logowania. Po drugie, wtyczka ta w swojej darmowej wersji posiada pewne ograniczenia co do wielkości importowanego pliku. Dlatego w lokalnej dystrybucji warto ustawić tylko niezbędne minimum, by nie musieć płacić za wersję premium. Ograniczenia te pozwalają jednak w zupełności na wgranie strony z ustawionym motywem, kilkoma postami i wtyczkami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.